Gmina Biecz włącza Seniorów do życia gminnych szkół podstawowych. Ta innowacja jest wymiernym efektem współpracy z LOKALNYM OŚRODKIEM WIEDZY EDUKACJI w Gminie Biecz oraz Stowarzyszeniem MANKO z Krakowa. W 2021 roku Gmina Biecz przystąpiła do Programu GMINA PRZYJAZNA SENIOROM. Z tego tytułu Seniorzy zrzeszeni w LOWE, BUZW, SENIOR+ mają możliwości korzystania z wielu atrakcji m.in:
- uzyskują Ogólnopolską Kartę Seniora
- otrzymują czasopismo GŁOS SENIORA
- uczestniczą w Międzynarodowych SENIORALIACH w Krakowie
- biorą udział w licznych konkursach ogólnopolskich
- koordynatorzy polityki senioralnej uczestniczą w konferencjach DOBRYCH PRAKTYK
Dzięki rocznej współpracy mogliśmy przystąpić do nowego projektu MANKO pn. Szkoła Przyjazna Seniorom.I takie zaproszenie do przyjęły następujące szkoły:
- SPNr 1 w Bieczu
- SPNr 2 w Bieczu
- SP w Korczynie
- ZSP w Libuszy
- ZSP w Rożnowicach
- SP w Racławicach
- SP w Sitnicy
- ZSP w Strzeszynie.
Projekt zakłada zaangażowanie seniorów, w tym osoby z ciekawymi kompetencjami, umiejętnościami czy pasjami do działań międzypokoleniowych na terenie gminnych szkół.
Pojawią się konkursy na najciekawsze sposoby i formy spędzania wolnego czasu z dziadkami, na inicjatywy historyczne itp.
Projekt polega na działaniach mających na celu rozwijanie więzi międzypokoleniowych – pomiędzy grupą juniorów, Seniorów, a grupą społeczną jaką stanowią nauczyciele poprzez organizację szkoleń, warsztatów i konkursów dotyczących rozwijania świadomości: czym jest starość , proces starzenia się oraz sposobów jak można ją godnie i ciekawie przeżyć.
Celem programu:
- rozwijanie więzi międzypokoleniowych – pomiędzy grupą juniorów, Seniorów oraz nauczycielami
- wzajemna międzypokoleniowa integracja, edukacja i aktywizacja
- promocja takich wartości jak: otwartość, tolerancja oraz szacunek do drugiego człowieka
- odkrywanie nowych pasji i zainteresowań przez seniorów i młodzież
- wymiana doświadczeń i poznawanie swoich potrzeb i możliwości
- aktywizacja i edukacja młodzieży przez nauczycieli i seniorów
- edukacja i aktywizacja
- promocja Szkół Przyjaznych Seniorom w Polsce i za granicą
- przełamywanie wzajemnych stereotypów i uprzedzeń
- promocja solidarności i empatii międzypokoleniowej
- aktywizacja seniorów przez młodzież
- przełamywania blokad psychicznych
- rozwijanie postaw prospołecznych
Dnia 14 września br. grupa zainteresowanych projektem uczestników LOWE w osobach: Maria Gwóźdź i Zofia Sroka – Libusza, Stefania i Stanisław Matusik – Sitnica, Władysław Bajorek – Racławice uczestniczyli w szkoleniu w Krakowie, prowadzonym przez koordynatora projektu Panią Monikę Świątek.Mieli możliwość poznania założeń programu i zadań Ambasadorów , którymi zostali. Dużym przeżyciem i fajnym wspomnieniem dla uczestników będzie podróż do Krakowa pociągiem.
W dniu 22 września br. w ramach Międzynarodowych Senioralii, delegacja dyrektorów z Gminy Biecz przybyła do Krakowa, by odebrać Certyfikaty Szkoły Przyjaznej Seniorom. Było to ogromne wyróżnienie dla 8 szkół Gminy Biecz na 20 szkół z Małopolski, które zgłosiły swój udział w programie.