Wojaże LOWE

Uczestnicy LOWE dnia 30 września br. tuż po północywyruszyli do Częstochowy na Jasną Górę , Gidli i Ogrodzieńca.

Jeszcze przed świtem uczestnicy dotarli na Jasną Górę, by uczestniczyć
w odsłonięciu Cudownego Obrazu o godz. 6.00 i we Mszy Świętej, zawierzając wszystkie swoje sprawy osobiste. Jasnogórska świątynia i klimat modlitwy zebranych tam licznie wiernych wyciszyły serca i nastroiły umysły do refleksji nad sensem obecności i trwania we wspólnocie szlachetnych, autentycznych, historycznie potwierdzonych wartości.

Po krótkiej przerwie śniadaniowej, grupa wyruszyła na Drogę Krzyżową na wałach jasnogórskich. Drodze krzyżowej przewodniczył ojciec Antoni – Redemptorysta, Misjonarz
z Brazylii, który był uczestnikiem wycieczki. Ojciec Antoni Niemiec jest sekretarzem Krajowej Rady Misyjnej, sekretarzem Misji Kontynentalnej oraz  doradcą Komisji Episkopatu ds. Misji
i Współpracy między Kościołami. Oprócz tego kieruje działalnością Papieskiej Unii Misyjnej
w Brazylii. Z tak wspaniałym człowiekiem mogliśmy przebywać podczas wycieczki. Takiego czasu wyciszenia, przepięknych głębokich refleksji do każdej stacji Drogi Krzyżowej, w tych trudnych czasach wyczekiwał każdy z uczestników.Następnie odbyło się indywidualne zwiedzanie Skarbca, Arsenału, Sali Rycerskiej.

Kolejnym etapem podróżowania był przejazd do Gidli i zwiedzanie Bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, poznania historii powstania Świątyni oraz cudownej figurki. Matka Boża w Gidlach nazywana jest Uzdrowicielką chorych i Lekarką ciała i duszy. Legenda związana z tym miejscem jest przedstawiona na obrazach znajdujących się w bazylice. W kronikach parafii zapisano wiele cudów nawróceń i uzdrowień. Matka Boża Gidelska to najmniejsza koronowana figurka.

Celem wyjazdu była modlitwa, ale i edukacja, rekreacja i poznanie nowych miejsc. Takim było Podzamcze, gdzie uczestnicy udali się na obiad z deserem, by móc wspólnie pobyć ze sobą, odpocząć, porozmawiać. Następnie wraz z przewodnikiem wszyscy przeszli na Zamek Ogrodzieniec, gdzie zwiedzili imponujące ruiny  budowli i zapoznali się z jej historią, ściśle związaną z naszą Ojczyzną. Ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne nie mogliśmy udać się na  Górę Birów, gdzie znajduje się zrekonstruowany gród średniowieczny z przełomu XII i XIII wieku, ale  przewodnik przedstawił historię grodu i opowiedział o życiu codziennym naszych przodków. Po zakończeniu zwiedzania udaliśmy się w drogę powrotną do Biecza.

Podróż wzbogaciła opowieść Ojca Antonio o swej posłudze w Brazylii i różnych ciekawostkach z Ameryki Południowej.

Skip to content