Wielka przyjaźń dwóch gigantów renesansu zawiązana podczas 8.edycji KROMER FESTIVAL BIECZ

Projekt pn. „Erasmus + nowy POWER Seniora”, współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus +, Partnerstwa na małą skalę w sektorze edukacji dorosłych – Akcja 2

Wielka przyjaźń dwóch gigantów renesansu zawiązana podczas 8.edycji KROMER FESTIVAL BIECZ

O kim mowa w tytule?O Erazmie z Rotterdamu(1467-1536)jako starszym, od którego imienia został utworzony program ERASMUS i Marcin Kromer(1589-1512) jako drugi bohater, od imienia którego utworzono KROMER FESTIVAL BIECZ.

W tym roku po raz ósmy bieckie świątynie zabrzmiały dźwiękami starannie wyselekcjonowanych dzieł muzyki dawnej. Wraz z kolejnymi edycjami, Kromer Festival Biecz wrasta w krajobraz kulturalny naszego regionu i sprawia, że Biecz staje się istotnym ośrodkiem muzycznym na mapie Polski.

Unikalna atmosfera towarzyszyła Festiwalowi, była artystyczną ucztąsprzyjającą przeniesieniu się w czasie do epok odrodzenia i baroku.Kolejnym razem Kromer Festival Biecz gościł prominentnych solistów i znakomite, uznane na całymświecie zespoły, specjalizujące się w wykonawstwie historycznym.

Dzięki temusłuchacze mogli wejść w kontakt z dziełem w autentycznej postaci i brzmieniu, a także przypomnieli sobie dawne style muzyczne, dostarczając niezapomnianych przeżyć nawet najbardziejwymagającym odbiorcom.

Mimo iż Festiwaltowarzyszy nam zaledwieod 2015 roku, to śmiało już można powiedzieć, że na dobre wpisał się w kalendarz wydarzeńkulturalnych w Małopolsce.

W 2022 roku wróciliśmy do jedynej właściwej formuły, czyli wydarzenia z udziałem publiczności na żywo, bez obostrzeń, ukazującegomiędzynarodowe spojrzenie na wspólne, europejskie dziedzictwo muzyczne. 

Muzyka dawna, która wybrzmiała podczas tegorocznego festiwalu sprawiła, że wszyscy uczestnicy wyjechali z Biecza odmienieni.

„Mały Kraków” ze swoimi kościołami tj. gotycką kolegiatą pw. Bożego Ciała, barokowym kościołem św. Anny, ale i drewnianymkościołem pw.św. Michała Archanioła w pobliskiej Binarowej. Pozwolił uczestnikom projektu pt.„ Erasmus + Nowy Power Seniora”zanurzyć się w muzycznym święcie Kromer Festivalu Biecz.

II międzynarodowe spotkanie rozpoczął P. Mirosław Wędrychowicz Burmistrz Biecza, który wraz z P. Grzegorzem Nosalem, PrzewodniczącymRady Miejskiej w Bieczu przybyli nauroczystą inaugurację wydarzenia. W spotkaniu uczestniczyli:

partnerzy ze Słowacji, tj. P. EduardBuraš, Prezes Stowarzyszenia FEMAN w Koszycach, Pełnomocnik Premiera Słowacji ds. współpracy międzynarodowej, Animator projektu po stronie słowackiej wraz z 25 uczestnikami i tłumaczem P. Jadwigą Glezgo.

– P. Paweł Jamro – Dyrektor BCK, instytucja realizująca projekt,

– P. Elżbieta Knapik, Dyrektor Biblioteki Biecz

– P. Joanna Faryj – Koordynator Zespołu ds. Promocji i Informacji, współtwórca projektu,

– 25 uczestników z Gminy Biecz,

Spotkanie prowadziła P. Anna Liana,Animator LOWE,która przedstawiła szczegółowy program zaplanowany do realizacji w dniach 30-31lipca br.

Uczestnicy pracowali  w grupach na warsztatach:

– wypieku piernika

– z historii sztuki w Muzeum Ziemi Bieckiej

-muzyki dawnej połączonych ze spotkaniem z artystami KROMER FESTIVAL BIECZ

Ponadto zwiedzili Bibliotekę Biecz, Muzeum Ziemi Bieckiej

Wzięli udział w czterech koncertach:

30.07.2022, kolegiata pw. Bożego Ciała,
To, co niezapisane: GROUNDS – a baroque big band

30.07.2022, kościół pw. św. Anny w Bieczu,
Goûtfrançais czy gustoitaliano? Gdzie obce staje się narodowym


31.07.2022, kościół pw. św. Michała Archanioła w Binarowej,
Od świtu do zmierzchu: kalejdoskop emocji
Cohaere Ensemble:


31.07.2022, kolegiata pw. Bożego Ciała w Bieczu,

Nisi Dominus – gdzie zacierają się granice

Dzień 31 lipca minął uczestnikom równie ciekawie. Uczestniczyli w międzynarodowych warsztatach jogi, które poprowadzili P. Mariola Sowińska i P. Jan Hogya. Dla ochłody skosztowali różnorodnych lodów z bieckich lodziarni, które zafundował Erasmus +.
Z bogatej oferty wydarzeń towarzyszących każdy uczestnik mógł wybrać cos dla siebie. Kolejnym punktem programu był koncert w Binarowej i finałowy w Bieckiej Kolegiacie. Po zamknięciu Festivalu wszyscy zostali zaproszeni na pizzę do podziemi Ratusza.

Skip to content